P O Z N A J
odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Tak, domy szkieletowe mogą być równie trwałe jak murowane, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i technologii. Wykonany przez naszą firmę dom może wytrzymać ponad 100 lat.
Jeżeli Twoje obawy budzi trwałość drewnianej konstrukcji, zauważ że jest ona zastosowana również w budownictwie tradycyjnym. Konstrukcja dachu w większości domów jest wykonana z drewna! Często znacznie niższej jakości niż to w naszych domach (zazwyczaj drewno jest mokre i niestrugane, w przeciwieństwie do naszych domów, gdzie każdy element drewniany został wysuszony i wystrugany). Posiadacze tradycyjnych domów z poddaszem użytkowym często nie zauważają, że powyżej parteru ich dom to konstrukcja drewniana 😊
Tak, nasze domy mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości ocieplenia, nasze domy mają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię.
Tak, w przeciwieństwie do technologii murowanej, budowa domu szkieletowego nie wymaga długiego schnięcia betonu i zapraw, dzięki czemu można ją prowadzić nawet w chłodniejszych miesiącach.
Tak, dzięki odpowiedniej konstrukcji i użytym materiałom, między innymi zastosowaniu XPS jako izolacja płyty fundamentowej, membranie paroizolacyjnej w ścianach i sufitach, instalacjach ułożonych w przestrzeni instalacyjnej, oraz dzięki zastosowaniu wełny elewacyjnej zamiast styropianu nasze domy są odporne na wilgoć. Pamiętaj, szczelny i dobrze wykonany dom wymaga odpowiedniej wentylacji. Rozważ zastosowanie rekuperacji.
Drewno jest materiałem łatwopalnym, lecz dzięki struganiu staje się materiałem trudnozapalnym. Ponadto zastosowanie w naszych ścianach płyt fermacell i wełny mineralnej (to materiały całkowicie niepalne) zwiększa bezpieczeństwo pożarowe do poziomu porównywalnego z domami murowanymi.
Jeśli Twoje obawy budzi drewniana konstrukcja, zauważ że znajduje się ona niemal w każdym domu - stanowi konstrukcję dachu. W przeciwieństwie do większości więźb dachowych, drewno zastosowane w naszych konstrukcjach jest czterostronnie strugane. To zmniejsza jego zapalność.
Zazwyczaj budowa trwa od 4 do 6 miesięcy w zależności od skomplikowania i wielkości projektu. To znacznie krócej niż w przypadku domów murowanych.
Tak, nasze domy bardzo dobrze tłumią dźwięki. Zastosowaliśmy szereg rozwiązań, które sprawiają, że nasze domy są ciche. Należą do nich:
- duża gęstość płyty Fermacell,
- posadzki i sufity wykonywane niezależnie dla każdego pomieszczenia, a zatem nieprzenoszące dźwięków między pomieszczeniami
- ściany działowe wypełniane wełną mineralną – przestrzeń w konstrukcji ścian jest wypełniona wełną,
- wysokiej jakości stolarka okienna i drzwiowa,
- specjalna konstrukcja stropów w budynkach z poddaszem użytkowym.
Tak, są projektowane z uwzględnieniem mroźnych zim i gorących lat. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu oraz zastosowaniu energooszczędnych technologii domy te są komfortowe przez cały rok.
Tak, standardowo wykonujemy w naszych domach instalacje ogrzewania podłogowego. Drewniana konstrukcja nie stanowi przeszkody dla tego typu systemów.
Tak, nasze domy są odporne na silne wiatry, a nawet huragany. Kluczowe jest solidne zakotwienie konstrukcji w płycie fundamentowej, odpowiednie usztywnienie ścian i zastosowanie wysokiej jakości materiałów. W krajach takich jak USA czy Kanada, gdzie występują ekstremalne warunki pogodowe, domy szkieletowe są standardem.
Drewno stosowane w naszych domach jest suszone i strugane. Ryzyko zagnieżdżenia się szkodników jest minimalne. Ponieważ wilgotność drewna jest niska, nie jest ono atrakcyjnym środowiskiem dla owadów. Konstrukcja dachu w tradycyjnym budownictwie to zwykle znacznie gorzej zabezpieczone drewno (mokre i nie strugane).
Nie, nasze domy mają znacznie mniejsze wymagania od domów budowanych tradycyjnymi metodami. Są lżejsze, a budowane są na płycie fundamentowej, co dodatkowo poprawia ich stabilność (płyta całą powierzchnią naciska na grunt).
Tak! nasze domy są ekologiczne. Główny materiał konstrukcyjny to drewno.
- Drewno które stosujemy jest certyfikowane (FSC) co oznacza że pochodzi wyłącznie z lasów które mogą się odnawiać (są odpowiednio zarządzane – prowadzona jest w nich zrównoważona gospodarka leśna).
- Drewno nie wymaga tak energochłonnej produkcji jak beton, cegły czy stal (przy produkcji cegieł, betonu i stali powstaje ogromna ilość CO₂).
- Drzewo chłonie CO₂ podczas całego cyklu wzrostu.
- Jeden metr sześcienny drewna może zatrzymać do 1 tony CO₂.
- Nasze domy posiadają doskonałą izolację temiczną. Im lepsza izolacja, tym mniej energii do utrzymania komfortu cieplnego → mniejszy ślad węglowy w użytkowaniu.
- Oprócz drewna wykorzystujemy także inne naturalne i przyjazne środowisku materiały — wełnę mineralną oraz płyty gipsowo-włóknowe. Unikamy chemicznych impregnatów i ograniczamy do minimum użycie styropianu oraz płyt OSB.
- Energooszczędność i dobra izolacja termiczna
- Ekologia. Drewno jest surowcem odnawialnym, a w cyklu życia pochłania ogromne ilości CO2
- Krótki czas budowy
- Możliwość budowy o każdej porze roku
- Do niedawna wadą domów szkieletowych mogła być potencjalna trudność w ich odsprzedaży. Jednak wraz z ciągłym wzrostem popularności tej technologii problem ten jest coraz mniejszy.
- Domy szkieletowe wymagają staranniejszego wykończenia. Tak jak w każdym systemie suchej zabudowy, ściany poszyte są płytami. Ich łączenia należy przed wykonaniem gładzi szpachlowych odpowiednio zabezpieczyć przed pękaniem. Ograniczamy ryzyko powstawania pęknięć dzięki zastosowaniu technologii Fermacell w naszych ścianach – płyty są połączone za pomocą kleju systemowego.