b l o g

lepiej zdecydować się na mieszkanie czy modułowy dom ekologiczny?

Jeszcze do niedawna wiele osób zastanawiało się, czy preferują życie w mieście, czy na jego obrzeżach, a nawet na wsi. Decyzja miała zapaść pomiędzy mieszkaniem a domem jednorodzinnym. Teraz ta dyskusja nieco zmieniła swój ton, ponieważ pojawiła się jeszcze jedna opcja, a mianowicie — modułowy dom ekologiczny, które oferuje zupełnie inne rozwiązania i możliwości. W tym wpisie skupimy się przede wszystkim na porównaniu go z mieszkaniem. Odpowiemy również na pytanie takie jak: co się bardziej opłaca, jakie są wady i zalety każdej z opcji i czym jest konstrukcja z elementów prefabrykowanych.

czym dokładnie jest modułowy dom ekologiczny?

To nic innego jak konstrukcja, którą tworzą prefabrykowane elementy. W zależności od rodzaju ekologicznego domu modułowego, czas budowy może się różnić. Przykładowo, projekty drewniane zostaną zrealizowane najszybciej w porównaniu do stalowych, keramzytobetonowych czy tych stworzonych z paneli SIP. Jednak niezależnie od wybranego rozwiązania, wzniesienie konstrukcji jest o wiele mniej czasochłonne niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Prefabrykowane elementy konstrukcyjne pozwalają na wykreowanie przestrzeni o ściśle określonych wymiarach i kształtach. Wielkościowo mogą one przypominać kawalerki lub budynki, w których spokojnie zmieści się kilka rodzin. Co więcej, ponieważ zwykle nie przewiduje się w projektach miejsca na kotłownię, a samą konstrukcję cechuje energooszczędność, do ogrzewania budynku często stosuje się ekologiczne rozwiązania, np. pompę ciepła i fotowoltaikę.

jak powstają ekologiczne domy modułowe?

W przypadku ekologicznych rozwiązań drewnianych, pierwszym etapem projektu jest… oczekiwanie. Gotowy szkielet niestety nie zostanie stworzony z dnia na dzień. Na prefabrykowane elementy trzeba chwilę poczekać, zwykle do maksymalnie 3 miesięcy. Po tym czasie montowany jest drewniany szkielet domu modułowego oraz uzupełniany o inne, niezbędne części takie jak, chociażby, wełna mineralna o określonej gęstości.

Być może zastanawiasz się, dlaczego pierwszym krokiem nie było uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku ekologicznych domów modułowych nie zawsze będziesz go potrzebować. Jeśli Twój projekt nie przekracza 70 metrów kwadratowych, jedynym, co musisz zrobić, jest zgłoszenie budynku. Jeżeli jednak planujesz postawić większą konstrukcję, musisz uzyskać pozwolenie na budowę — bez tego nie rozpoczniesz prac.

jakie są zalety i wady modułowego domu ekologicznego

Do plusów takiej inwestycji możemy zaliczyć przede wszystkim oszczędność czasu i w wielu przypadkach również pieniędzy. Postawienie modułowego domku jest mniej kosztowne niż w przypadku tradycyjnych budynków czy zakupu mieszkania. Wzniesienie konstrukcji trwa zwykle kilka dni, a nie kilka czy nawet kilkanaście miesięcy. Co więcej, ponieważ stosowane są ekologiczne i energooszczędne technologie, koszt eksploatacji jest zwykle niewielki.

Niestety, to rozwiązanie ma swoje wady. Powtarzalność konstrukcji modułowej to jedno, ale ograniczenie pod względem bryły budynku to dość spory minus. Nie ma tutaj miejsca na duże modyfikacje czy ekstrawaganckie formy. Minimalizm to dominująca stylistyka, która nie wszystkim musi się podobać.

mieszkanie – lepsza czy gorsza opcja od domu modułowego?

Zakup nieruchomości w bloku czy wieżowcu to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą martwić się pracami naprawczymi. Jeśli cokolwiek się zepsuje w mieszkaniu, np. grzejnik w zimie przestanie grzać, zgłasza się to spółdzielni lub wspólnocie. W ekologicznym domu modułowym samemu będziesz musiał się tym zająć. Mieszkanie to również dobry pomysł, jeśli nie chcesz kupować działki ani wykonywać prac typowo ogrodowych i zależy Ci na bliskości miejsc takich jak apteka czy kino.

Jednak w przeciwieństwie do ekologicznych domów modułowych, mieszkania nie są dźwiękoszczelne, a wszelkie zmiany i remonty musisz zgłosić. Co więcej, koszt mieszkania prawdopodobnie mocno przewyższy cenę konstrukcji z elementów prefabrykowanych.

podsumowując…

Co więc będzie lepszym wyborem mieszkanie czy prefabrykowana konstrukcja? Jeśli chcesz mieć własny kąt, w którym wszystko będzie odbywało się na Twoich własnych zasadach i którego cena nie będzie tak duża, jak tradycyjnych budynków, wybierz ekologiczny dom modułowy. Jeżeli jednak cenisz sobie bliskość centrum miasta oraz wygodę wynikającą z braku odpowiedzialności za niektóre usterki, mieszkanie spełni Twoje oczekiwania.