testProste Domy

N O W O C Z E S N E

technologia i materiały

Ekologia, energooszczędność, bezpieczeństwo

Ekologia, energooszczędność, bezpieczeństwo

Konstrukcja naszych domów oparta jest na prefabrykowanym szkielecie drewnianym. Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest certyfikowane drewno świerkowe (klasa C24) suszone komorowo do wilgotności niższej niż 18%, czterostronnie strugane, a także z fazowanymi krawędziami. Tak przygotowane drewno nie rozsycha się oraz nie odkształca, a dzięki struganiu staje się materiałem trudno zapalnym. Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo istotne, z tego względu nie stosujemy w naszych konstrukcjach powszechnie używanych płyt drewnopochodnych (OSB) ani styropianu. Wykorzystywaną przez nas płytą służącą do poszycia ścian jest Fermacell – całkowicie niepalna płyta gipsowo-włóknowa. Kolejnym elementem ściany są warstwy docieplające. Tutaj stosujemy wyłącznie wełny mineralne (i drzewne w linii BASE), charakteryzujące się doskonałymi właściwościami termicznymi, a także niepalnością.

W marcu 2025 roku rozszerzyliśmy naszą ofertę o nową, ekonomiczną linię cenową, którą nazwaliśmy BASE.
Dotychczasowy standard budowy tworzy od teraz linię OPTIMUM. Wprowadziliśmy tu znaczącą zmianę, zwiększającą energooszczędność naszych domów – dodaliśmy jeszcze 10cm wełny w warstwie docieplenia ścian zewnętrznych – i to z zachowaniem dotychczasowych cen!

Obie linie tworzą te same projekty oraz ten sam zakres budowy. Różni je użycie w linii BASE bardziej ekonomicznych materiałów i rozwiązań. Jednak niezależnie którą linię wybierzesz, priorytetem będzie dla nas jakość produkowanych domów, dlatego nadal nie znajdziesz w naszych ścianach płyt OSB i styropianu.

Poniżej znajdziesz szczegóły techniczne obu rozwiązań.

przekrój płyty fundamentowej:

przekrój ściany zewnętrznej:

Linia OPTIMUM

Konstrukcja naszych domów sadowiona jest na energooszczędnej płycie fundamentowej, zgodnej z pokazanym wyżej przekrojem. Jak widać posadzka, w której zatapiamy ogrzewanie podłogowe, jest odseparowana warstwą EPS (10cm) od właściwej płyty fundamentowej. To energooszczędne rozwiązanie – nie musisz ogrzewać grubej warstwy zbrojonego betonu. Poniżej płyty oraz na jej obwodzie znajduje się warstwa izolacji XPS.

Konstrukcja ścian zewnętrznych oparta jest o szkielet drewniany (świerkowe drewno suszone i strugane klasy C24), wypełniony wełną o grubości 15cm. Od zewnątrz konstrukcja poszyta jest całkowicie niepalną płytą Fermacell, i docieplona aż 20cm wełny elewacyjnej. Łącznie ściana docieplona jest 35cm wełny, co pozwala jej uzyskać doskonały współczynnik przenikania ciepła U = 0,12 W/(m²K). To współczynnik osiągany w budownictwie pasywnym! Elewację stanowi tynk Caparol oraz elementy drewniane wykonane ze specjalnie przygotowanych desek elewacyjnych o grubości aż 2,8cm. Od strony wewnętrznej ściana zabezpieczona jest metalizowaną folią paroizolacyjną. Kolejna warstwa to pustka instalacyjna – 4,5 cm przestrzeni w której umieszczamy instalacje. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacje nie wymagają wykonywania otworów w paroizolacji, ani wykonywania otworów w konstrukcji budynku. Pozwala nam to uzyskać doskonałą szczelność budynku. Poszycie ścian stanowi całkowicie niepalna płyta o dużej nośności – Fermacell
Ściany wewnętrzne są zbudowane z podobnych materiałów. Warstwa izolacyjna to 10 cm wełny mineralnej, co bardzo korzystnie wpływa na akustykę budynku, a poszycie ścian to płyta Fermacell.
Stolarka okienna, którą stosujemy, to okna trzyszybowe, od zewnątrz – w kolorze wybranym przez Inwestora  z dostępnej palety kolorów.
Strop to belki świerkowe, suszone, a także strugane – o przekroju zgodnym z projektem budowlanym. Strop izolowany jest warstwami wełny mineralnej (30cm). Od strony pomieszczenia jest on zamknięty podwieszanym sufitem z płyty kartonowo-gipsowej oraz izolowany folią paroizolacyjną. Od strony strychu znajduje się podłoga z płyty OSB (standardowo: 12 m2), standardowo montujemy również wyłaz strychowy Fakro.
Konstrukcja dachu oparta jest na więźbie, która również wykonana jest ze świerkowego suszonego drewna struganego. To zdecydowanie wyższy standard od tego stosowanego powszechnie w budownictwie tradycyjnym, gdzie zazwyczaj konstrukcja dachu oparta jest na mokrym, niestruganym drewnie sosnowym. W podstawowej cenie znajduje się pokrycie dachu dachówką cementową firmy Braas z innowacyjną powłoką Cisar (dachówka Celtycka Cisar lub Romańska Cisar, w kolorze wybranym przez klienta z palety dostępnej u producenta Ponadto w cenie zawarte są również rynny tytanowo-cynkowe, granitowe parapety zewnętrzne, instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja CO (ogrzewanie podłogowe/grzejniki, bez rozdzielaczy oraz kotła), instalacja elektryczna, nadbitka dachowa, a także drzwi zewnętrzne marki Erkado

M A T E R I A Ł Y

przekrój płyty fundamentowej:

przekrój ściany zewnętrznej:

Linia BASE

Konstrukcja naszych domów sadowiona jest na energooszczędnej płycie fundamentowej, zgodnej z pokazanym wyżej przekrojem. Jak widać posadzka, w której zatapiamy ogrzewanie podłogowe, jest odseparowana warstwą EPS (10cm) od właściwej płyty fundamentowej. To energooszczędne rozwiązanie – nie musisz ogrzewać grubej warstwy zbrojonego betonu. Poniżej płyty oraz na jej obwodzie znajduje się warstwa izolacji XPS.

Konstrukcja ścian zewnętrznych oparta jest o szkielet drewniany (świerkowe drewno suszone i strugane klasy C24), wypełniony wełną o grubości 20cm. Od zewnątrz konstrukcja poszyta jest płytami drzewnymi STEICO grubości 4cm które stanowią również docieplenie budynku. Łącznie ściana docieplona jest 24cm wełny, co pozwala jej uzyskać współczynnik przenikania ciepła U = 0,18 W/(m²K). To współczynnik osiągany w budownictwie energooszczędnym. Elewację stanowi biały tynk Proma. Od strony wewnętrznej ściana zabezpieczona jest metalizowaną folią paroizolacyjną.  Kolejna warstwa to pustka instalacyjna – 4,5 cm przestrzeni w której umieszczamy instalacje. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacje nie wymagają wykonywania otworów w paroizolacji, ani wykonywania otworów w konstrukcji budynku. Pozwala nam to uzyskać doskonałą szczelność budynku. Ściana poszyta jest od wewnątrz płytą Fermacell
Ściany wewnętrzne są zbudowane z podobnych materiałów. Warstwa izolacyjna to 10 cm wełny mineralnej, co bardzo korzystnie wpływa na akustykę budynku. Ściany poszyte są obustronnie płytą Fermacell. Stolarka okienna, którą stosujemy w linii BASE, to okna trzyszybowe w białym kolorze.

Strop i konstrukcja dachu to prefabrykowane wiązary. Strop izolowany jest warstwami wełny mineralnej (30cm). Od strony pomieszczenia jest on zamknięty podwieszanym sufitem z płyty kartonowo-gipsowej oraz izolowany folią paroizolacyjną.

W podstawowej cenie znajduje się pokrycie dachu blachodachówką. Ponadto w cenie zawarte są również rynny ze stali ocynkowanej, stalowe parapety zewnętrzne, instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja CO (ogrzewanie podłogowe/grzejniki, bez rozdzielaczy oraz kotła), instalacja elektryczna, nadbitka dachowa, a także drzwi zewnętrzne marki Erkado

M A T E R I A Ł Y

Jakie zalety ma prefabrykacja budynków?

Technologia prefabrykowana oparta jest na wstępnym przygotowaniu elementów budynku w hali produkcyjnej. Na budowę dostarczamy gotowe ściany, stropy i elementy konstrukcji dachu budynku, w przeciwieństwie do budownictwa tradycyjnego i szkieletowego (zwanego też kanadyjskim), gdzie elementy domu powstają na placu budowy. Tak przygotowane elementy przewozimy na plac budowy, gdzie wcześniej wykonaliśmy energooszczędną płytę fundamentową, i tam – w przeciągu kilku dni – powstaje bryła domu, wraz z zafoliowanym, a zatem zabezpieczonym przed opadami dachem.

Dzięki prefabrykacji nasze domy powstają szybciej niż domy tradycyjne i szkieletowe (kanadyjskie) montowane na placu budowy, dzięki czemu minimalizujemy czas, w którym elementy budynku narażone są na wpływ warunków atmosferycznych. Prefabrykacja pozwala nam również na realizację budów niemal przez cały rok – budynek w dużej części powstaje w hali, a nie na placu budowy. To spora zaleta – zarówno w porównaniu do budownictwa tradycyjnego, murowanego, jak i domów szkieletowych powstających od podstaw na placu budowy. Nasza siedziba mieści się w Gorzowie Wielkopolskim, posiadamy również biuro handlowe we Wrocławiu. Usługi świadczymy także w takich miastach jak Stargard, Zielona Góra oraz Szczecin i ich okolicach.

Zapraszamy do kontaktu!